top of page

Działania UGC jako promocja swojej marki!

Zaktualizowano: 12 cze

Rynek UGC (User-Generated Content, czyli treści tworzone przez użytkowników) w Polsce rozwija się dynamicznie, napędzany rosnącą popularnością mediów społecznościowych, blogów, vlogów oraz platform do dzielenia się treściami.Polska, podobnie jak wiele innych krajów, odnotowuje wzrost liczby użytkowników mediów społecznościowych. Platformy takie jak Facebook, Instagram, YouTube, TikTok oraz Twitter są bardzo popularne i stanowią główne miejsca publikacji UGC.
  • YouTube to najbardziej popularna platforma wśród vlogerów, twórców muzycznych oraz graczy. Wielu polskich twórców osiągnęło znaczną popularność, przyciągając miliony widzów.

  • Instagram i TikTok to aplikacje, na których dominują zdjęcia i krótkie filmy, czyli UGC. Są szczególnie popularne wśród młodszych użytkowników.

  • W Polsce działa również wiele blogów tematycznych oraz stron internetowych – od kulinarnych, przez modowe, aż po technologiczne i podróżnicze. Blogi te często przyciągają dużą liczbę czytelników i mogą stanowić źródło dochodu dla ich autorów dzięki reklamom, sponsorowanym postom oraz programom partnerskim.

  • Fora Internetowe i Społeczności Online pomimo rosnącej dominacji mediów społecznościowych, fora internetowe wciąż cieszą się popularnością w Polsce. Są to miejsca, gdzie użytkownicy mogą wymieniać się doświadczeniami, opiniami i poradami na różnorodne tematy.

  • Istnieje również wiele platform specjalistycznych umożliwiających publikowanie UGC, takich jak: np. Wykop.pl, czyli polska wersja Reddita, gdzie użytkownicy dzielą się linkami do ciekawych treści i komentują je. Kolejny przykład to Filmweb.pl, gdzie użytkownicy mogą pisać recenzje filmów i seriali oraz również Ceneo.pl - strona porównująca ceny, gdzie użytkownicy mogą dodawać opinie o produktach.


Rosnąca ilość treści wymusza na twórcach dbanie o jakość i oryginalność publikowanych materiałów. Twórcy UGC szukają sposobów na zarabianie na swoich treściach, co prowadzido wzrostu znaczenia współpracy z markami i reklamodawcami. Wprowadzenie nowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych (RODO) oraz prawa autorskiego wpływa na sposób publikowania i dystrybucji treści.


Rynek UGC w Polsce prawdopodobnie będzie nadal się rozwijał, zwłaszcza w kontekście rosnącej dostępności narzędzi do tworzenia treści oraz zwiększającej się liczby użytkowników Internetu. Technologia, taka jak sztuczna inteligencja i rzeczywistość rozszerzona, może dodatkowo zmienić sposób tworzenia i konsumpcji treści generowanych przez użytkowników.


Treści generowane przez użytkowników (UGC) mogą być niezwykle wartościowe dla przedsiębiorstw, przynosząc liczne korzyści w różnych aspektach działalności. Główny powód dlaczego UGC jest przydatne to przede wszystkim budowanie zaufania potencjalnych odbiorców i autentyczności wśród klientów.

Publikowanie pozytywnych recenzji i opinii klientów na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych zwiększa zaufanie do marki. Ludzie często ufają opiniom innych konsumentów bardziej niż tradycyjnym reklamom. Klienci mogą nagrywać krótkie filmiki o swoich pozytywnych doświadczeniach z produktem lub usługą, co dodaje autentyczności. Dzięki temu można zwiększać zasięgi i budować tożsamość marki. Udostępnianie na firmowych profilach w mediach społecznościowych zdjęć, filmów i postów stworzonych przez klientów. Jest to sposób na regularne dostarczanie autentycznych treści bez konieczności tworzenia ich samodzielnie. Jest to również działanie powiązana z rynkiem UGC.


Analiza opinii i sugestii klientów pozwala na ulepszanie produktów i usług. UGC dostarcza cennych informacji zwrotnych, które mogą prowadzić do innowacji. UGC często zawiera naturalnie sformułowane frazy i słowa kluczowe, które mogą poprawić pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach, zwiększając widoczność marki. UGC jest postrzegane jako bardziej autentyczne niż tradycyjne treści marketingowe, ponieważ pochodzi od rzeczywistych użytkowników. To pomaga budować zaufanie do marki.


Twórcy UGC często dostarczają unikalnych i kreatywnych treści, które mogą inspirować nowe kampanie marketingowe i dostarczać świeżych pomysłów. Pozyskiwanie twórców UGC pozwala firmom oszczędzać czas i zasoby, które w przeciwnym razie byłyby przeznaczone na tworzenie treści. Firmy mogą skupić się na promowaniu już istniejących treści.Wykorzystanie UGC w strategii marketingowej wymaga jednak odpowiedniego zarządzania, aby zapewnić zgodność z wizerunkiem marki oraz unikać potencjalnych problemów prawnych związanych z prawami autorskimi i ochroną danych osobowych.Podsumowując rynek UGC w Polsce dynamicznie rośnie, głównie dzięki popularności mediów społecznościowych, blogów. Platformy takie jak YouTube, Instagram czy TikTok są kluczowymi miejscami publikacji treści przez użytkowników, a trend ten napędza również rozwój specjalistycznych serwisów internetowych. Twórcy UGC stają się coraz bardziej zróżnicowani, tworząc treści o różnorodnej tematyce i przyciągając coraz większą uwagę zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej publiczności.


Proponuję Ci bezpłatną 30-minutową konsultację strategiczną. Nie zmarnuj szansy, zapisz się na poradę i rozkręć swój biznes w Internecie!
Cyfrowy strateg i badacz 

Martyna Kostrzewska

6 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Agencja Marketingowa Szczecin
bottom of page