top of page

Prognoza marketingowa w mediach społecznościowych na 2024 rok

Zastanawialiście się może już co przyniesie 2024 rok w marketingu na mediach społecznościowych?


​Prognozowanie tych działań już dziś, pozwoli ukierunkować Twoje działania marketingowe na sukces. Wyprzedź działaniami swoją konkurencję i dostosuj odpowiednio strategię by być na bieżąco w świecie mediów społecznościowych.

Facebook:

 • Jeszcze więcej sztucznej inteligencji i wideo

Facebook będzie nadal integrował więcej narzędzi AI i rekomendacji AI, starając się dostosować do rosnących trendów zaangażowania. Wdrożenie rekomendacji opartych w większym stopniu na sztucznej inteligencji, głównie poprzez wstawianie większej liczby klipów Reels do kanałów użytkowników. Pomogło to Facebookowi odwrócić jego niegdyś słabnące zaangażowanie, a spędzony czas w aplikacji wydłuży się w 2023 r.

Można spodziewać się również, że w kanałach użytkowników nadal dominować będą Reels, co dla marketerów oznacza skupienie się na tworzeniu ciekawszych i bardziej wciągających treści, które z większym prawdopodobieństwem zostaną pokazane szerszemu gronu odbiorców, czyli osobom nieobserwującym.

 • Nowe narzędzia do przesyłania wiadomości dla biznesu

Szukając nowych możliwości utrzymania dobrej działalności reklamowej, Meta doda szereg nowych opcji reklamowych dostosowanych do przekazu, w związku z popularnością reklam „kliknij, aby wysłać wiadomość”, które stały się najbardziej branym pod uwagę narzędziem dla użytkowników. Powstanie więcej sposobów łączenia się z markami bezpośrednio za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości, co prawdopodobnie obejmie także nadchodzące niestandardowe funkcje chat bota AI firmy Meta. Marki same będą mogły tworzyć własne boty konwersacyjne AI za pomocą narzędzi Meta.


Instagram:

 • Rozwój Threads

Póki co, Threads nie jest na tyle znaczący by miał swoją własną dedykowaną sekcję. Jest jednak coraz większy. W ostatnich tygodniach Threads zaczęło nabierać większego rozmachu, za sprawą konfliktów zbrojnych, które uwypukliły wady zmienionego podejścia X do moderacji, weryfikacji itp. Threads ma się stać coraz bardziej realną alternatywą dla platformy X.

 • Aktywacja zakupów AR

Możliwość sprawdzenia, jak przedmiot wygląda bezpośrednio na Tobie z poziomu aparatu był już wcześniej możliwy. Jednak potencjał tego pomysłu nie był znacząco rozwijany. Meta opracowuje już szereg narzędzi trójwymiarowego wyświetlania produktów w ramach swojej szerszej wizji meta świata.

X (dawniej znany jako Twitter):

 • Ulepszona weryfikacja

Ostatnie działania Elona Muska spowodowały niemałe zamieszanie na platformie X. Program weryfikacyjny X był nieco zepsuty przy poprzednim zarządzie Twittera. X Premium, który opiera się na płatności użytkownika 8 dolarów miesięcznie za konto, miał rozwiązać wszystkie problemy. Jednak biorąc pod uwagę, że 80% użytkowników X nigdy niczego nie publikuje w aplikacji, wartość X Premium jest w zasadzie żadna dla zdecydowanej większości. W rezultacie możliwe jest, że X ponownie przeanalizuje swój program weryfikacji i podejmie kroki mające na celu ponowne przedstawienie go, jako bardziej prestiżowej i wartościowej oferty.

 • Większa integracja sportowa

Poprzedni zarząd Twittera od lat próbował lepiej zintegrować treści sportowe na żywo, aby zmaksymalizować zaangażowanie w trwające wydarzenia sportowe, a jednocześnie lepiej prezentować tweety. Twitterowi nigdy nie udałoby się złamać tego kodu, ale być może nowy zespół X znajdzie lepszy sposób na połączenie tego wszystkiego w jedną całość, co pomoże zatrzymać fanów sportu w aplikacji i uniemożliwić im migrację na inną platformę.

 • Możliwe ostrzeżenia o upadłości w połowie roku

Nie wiadomo jak poważna będzie to sytuacja, ponieważ Musk ostrzegał o niej w przeszłości. Jednak biorąc pod uwagę wciąż spadające przychody z reklam, spadające subskrypcje i inne projekty, a także dodatkowe miliardowe zadłużenie w ramach umowy przejęcia Elona, X może wydać ostrzeżenie o bankructwie w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy.

TikTok:

 • Zakupy In-Stream dostępne na rynkach zachodnich

Stały się one głównym hitem aplikacji w Chinach i innych regionach Azji. Prawdopodobnie odniesie to sukces ponieważ już władze Indonezji wprowadziły przepisy zakazujące sprzedaży towarów w aplikacjach społecznościowych, aby chronić lokalne firmy przed międzynarodową konkurencją. Mając to na uwadze, sygnały nie sprzyjają szerszym dążeniom TikToka do zmiany zachowań użytkowników w zakresie zakupów w aplikacji i odkrywania produktów. Ponadto w Chinach lokalna wersja TikToka wkroczyła już na nowe obszary handlu, w tym dostawę żywności i usługi lokalne.

 • Zakaz TikToka w USA?

Niepewne stosunki USA-Chiny mogą spowodować, że TikTok zostanie zakazany w USA. Chociaż zakaz TikToka sam w sobie nie byłby poważnym ciosem dla żadnego z narodów, jest to posunięcie symboliczne, które natychmiast oznaczałoby wyraźny brak zaufania do Chin wśród milionów użytkowników TikToka. Zmiany w tym temacie są dynamiczne, gdyż w stosunkach USA-Chiny utrzymana zostanie zawsze delikatna równowaga.

Snapchat:

 • Większy nacisk na Snapchat+

Snapchat+ ma obecnie ponad 5 milionów płatnych subskrybentów i jest jak dotąd najskuteczniejszą ofertą subskrypcji w mediach społecznościowych, wyprzedziwszy płatne programy weryfikacji X Premium i Meta. Można spodziewać się, że więcej nadchodzących funkcji Snap będzie najpierw udostępnianych za pośrednictwem Snapchat+, ponieważ staje się to większym punktem nacisku na rozwój Snap.

 • Rozwój postaci Bitmoji

Można oczekiwać, że Snap będzie nadal udoskonalać i rozwijać swoje postacie 3D Bitmoji, aby wykorzystać je na więcej sposobów do prezentowania produktów, komunikacji, a ostatecznie do reprezentowania użytkowników w grach, środowiskach społecznościowych itp. Bardziej liczy się to, że meta świat stanie się rzeczą, niż to, że Bitmoji pozostanie istotny sam w sobie. Ale może to być również sprytne rozwiązanie z racji, że Snap nadal dodaje nowe opcje sponsoringu marek dla produktów Bitmoji.


Podsumowując, rok 2024 przynosić będzie dalszy rozwój technologiczny oraz zmiany w sposobie komunikacji i interakcji na platformach społecznościowych, otwierając nowe możliwości dla marketerów, ale też stawiając przed nimi wyzwania związane z dynamicznie zmieniającym się krajobrazem medialnym i politycznym. Kluczem do sukcesu będzie szybka adaptacja do nowych narzędzi, personalizacja treści oraz umiejętne wykorzystanie innowacji, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników i utrzymać konkurencyjność w tym szybko ewoluującym środowisku marketingowym. Wartość kluczowych platform będzie zależała nie tylko od funkcji, ale także od ich zdolności do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań swoich użytkowników w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.


Proponuję Ci bezpłatną 30-minutową konsultację strategiczną. Nie zmarnuj szansy, zapisz się na poradę i rozkręć swój biznes w Internecie!

Cyfrowy strateg i badacz

Martyna Kostrzewska

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Agencja Marketingowa Szczecin
bottom of page